Zarówno Olga, jak i Izabela, mają za sobą wieloletnie doświadczenie pracy w aptece. Jak wspominają swoje początki za pierwszym stołem? – To był intensywny czas, pełen nauki nowych umiejętności. Dużo się działo. Dzięki tamtym doświadczeniom, dziś lepiej rozumiem wszystkie procesy. Praca w aptece pomaga mi obecnie podczas wdrażania nowych pracowników – mówiła Olga Mąka.
Karierę w branży farmaceutycznej rozwijać mogą zarówno technicy, jak i magistrowie farmacji. – W aptekach pod marką Gemini personel się uzupełnia, korzysta nawzajem ze swoich doświadczeń i wspiera się – dodała Olga Mąka.
Zgodnie z badaniem „Ustawa o zawodzie farmaceuty w świadomości Polaków”*, większość osób (52 proc.) uważa, że znaczenie farmaceuty w systemie będzie coraz większe. Udowodnił to też czas pandemii, który przyniósł duże zmiany w roli aptek w całym systemie ochrony zdrowia.
– Pandemia to czas, który pozwala rozwijać ideę opieki farmaceutycznej. Podczas lockdownu pacjenci przychodzili do aptek po porady, bo mieli dużą trudność w dostępie do lekarza. Istotne było też przystąpienie do Narodowego Programu Szczepień. Apteki zdały ten test. Dziś wiele osób bardzo chętnie szczepi się właśnie w aptece. Pacjenci dostrzegają, że farmaceuta nie jest jedynie sprzedawcą leków – tłumaczyła Izabela Baj.
Jakie cechy powinna posiadać osoba pracująca w aptece? – Cierpliwość, otwartość i empatię. Te cechy są bardzo ważne. To inspirująca i ważna praca, które daje szansę na późniejszy rozwój w branży farmaceutycznej, jak np. w Gemini Polska – podsumowały Olga Mąka i Izabela Baj.
__________________________________________________
*Badanie „Ustawa o zawodzie farmaceuty w świadomości Polaków” zostało zrealizowane przez agencję SW Research w dniach 28-29.09.2021 r.